- - - - - - - - - - - - Blog dedykowany Władysławowi Zambrzyckiemu, autorowi Oficyny Elerta - - - - - - - - - - - - Zapis rzeczy ciekawych, doświadczonych, w skutkach pod zmysły podpadających, w rozmowach zasłyszanych, na widok wystawionych, takoż myśli filozoficznych, politycznych, nabożnych, z przydatkiem do tejże materii pouczeń rycerskich, jako też sekretów końskich, ludzkich, bydlęcych i ptasich.
RSS
niedziela, 02 listopada 2008
Lista buhajów

Gorczyn dopadł "Listę buhajów rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany HO proponowanych do wykorzystania w sztucznym unasienianiu po sezonie 2008/3". Z listy można się dowiedzieć między innymi o podindeksach pokrojowych u potomstwa, ale my się skupimy na imionach buhajów i ich ojców, niestety nie w kolejności abecadłowej:

Undeutroi, Morty, Fabrycy, Garter, J.Smith, Marshall, Gamin, Outstandin, Jocko, Ginter, Flores, Fan, Hershel, Swing, Jesther, Tombeur, Monza, Torana, Dutch Boy, Treglonou, Saturn, Turgarter, Ugeni, Forbidden, Uscaro, Stormatic, Fighter, Darent, Aaron, Dadaj, Convincer, Treuzvenus, Aerowood, Argon, Aeroline, Igdali, Igoaricut, Ussor, Meryl, Mans, Fad, Trent, Tacotac, Tusz, Terry, Niko, Novalis, Zetor, Zebo, Iwonicz, Inquirer, Maler, Danek, Faktor, Faraon, Usa, Upsilon, Champion, Gotyk, Gazet, Admirał, Addison, Upra, Merdrignac, Order, Outside, Bzik, Bellwood, Ugolin, Ultimate, Jumbo, Chianti, Montaro, Brett, Dartek, Mango, Manat, Damian, Graniter, Julek, James, Haker, Malinowy, Midway, Orlik, Sokół, Saratoga, Tikal, Markus, Ugo, Gracjon, Christian, Mirro, Machoman, Urbain, Gordon, Idol, Frapp, Webster, Gafik, Delgado, Icarios, Elton, Falun, Jasper, Siamois, Urias, Negundo, Modrak, Metro, Gont, Marlon, Joly, Zaner, Jakut, Indeks, Dipsi, Stoneham, Sopel, Storm, Magnat, Magna, Jokus, Graf, Hubak. Jeślim co dwa razy powtórzył, nie wińcie mnie, bom to musi dwa razy przeczytał.

A na deser prace laureatów konkursu "Krowa w obiektywie":

http://www.pfhb.pl/index.php?strona=laureaci_konkurs_2.htm

11:35, afrykander
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 30 października 2008
Jeszcze o krowach w Szepietowie

Ręką własną Gorczyna. Więcej imion krów  z XV Regionalnej i tak dalej: Etna, Intense 1, Newada, Fiona, Lalka, Hiacynta, Monia 1, Greta 1, Alma 1, Katia 4, Karlla, Mućka, Umona, Meta, Bera. Na XIV Regionalnej i tak dalej były zaś Lizzie 12, Vella 39, Safrance, Lady 12, Milagros, Ola, Gawęda, Netje 2, Karmi, Gondola 1, Dolores, Gertje 140, Fara 6 oraz - całkiem z innej bajki - loszka Demagogia.   

"Jury oceniało wydajność krów, ale nie tylko. - Jak się wybiera miss kobiet, tak samo wybiera się miss krów. Nogi bierze się pod uwagę, budowę, jak się porusza, jak chodzi - tłumaczy Krzysztof Banach z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka".

Gorczyn pierwsze miejsce za imię przyznaje starej dobrej Mućce. Dość o krowach. 

19:39, afrykander
Link Dodaj komentarz »
środa, 29 października 2008
Jałowice niecielne

Pan Stanisław Żochowski z Kamińskich Wiktorów ma dostęp do nasienia pierwszej setki buhajów z Kanady, Ameryki, Francji i Holandii, i jest hodowcą najlepszych krów na Podlasiu. Oceniało to ostatnio jury XV Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym w Szepietowie biorąc pod uwagę "wydajność krów, ale nie tylko. Ważny był pokrój, bierze się pod uwagę nogi krowy, budowę, jak się porusza, jak chodzi. Ocenia się też wymię." Krowy mają imiona Vella 51 (po buhaju Titanicu), Vella 76, Colder Mary, a buhaje - Order i Maler (czy to od Mahlera?!). Maler jest "wybitny w poprawianiu zawartości białka w mleku swoich córek", a Vella 76 odniosła sukces w grupie jałowic niecielnych. 

Gorczyn z rosnącą ciekawością kontynuuje lekturę Gazety Łapskiej...

http://www.dklapy.pl/gazeta/

23:01, afrykander
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 20 października 2008
Larwoterapia

Gorczyn-afrykander dawno temu karmiony na fizjologii (a może patofizjologii?) wiedzą o muszych larwach, co to wpuszczone w ranę wyżerają tylko martwą tkankę… A zaraz, może to było na medycynie sądowej? Nieważne. W każdym razie wpadł wówczas na pomysł sensowny w obliczu obiektywnych trudności opieki zdrowotnej i zdrowia publicznego etc., etc. (panów posłów Dumy uprasza się o spokój), a mianowicie, aby pacjentom w zakładach opieki zdrowotnej nakładać na trudno gojące się rany galaretkę z muszych larw (szpital miał larwy hodować we własnym zakresie na odpadkach z bloku operacyjnego, volenti nil impossibile). Zawijać, zaglądać co parę dni, jak wyżrą zgniliznę to wyrzucić i już się wszystko goi pięknie i nie trzeba bulić za Bactigras czy inne nowomodne wymysły. Niestety Gorczyn-afrykander pomysłu nie opatentował (kolejne niedopatrzenie) i wczoraj wygarnął ze skrzynki pocztowej ulotkę reklamową o ozonoterapii i larwoterapii trudno gojących się ran. Patrz pan, panie, nihil novi sub sole!

   http://www.zdrowystyl-web.com/zdrowystyl/200708/?pg=24

   http://www.centrumleczeniaran.pl/p-larwy-muchy-plujki.html

Leczenie ran przez larwy Lucilia sericata (znaczy muchy plujki po prostu, ale o ile paskudniej to brzmi) stosowano od tysiącleci, patrz stosowna scena z „Gladiatora”, gdzie bohaterowi w jednej scenie nakładają nieletnie plujki na ranę, a w kolejnej już prawie i blizny nie ma.

No i proszę. A było opatentować… Pisał Gorczyn.

19:00, afrykander
Link Komentarze (1) »
niedziela, 19 października 2008
Rurociąg
"Przekrój" i "Gość Niedzielny" donoszą o nowych rurociągach przyjaźni. Estońska policja zlikwidowała 2-kilometrowy rurociąg łączący po dnie jeziora Iwanogrod z Narwą. Eksporterzy przemycili nim ponad 6 tysięcy litrów gorzałki. Litewska policja, dwa lata temu, znalazła pod swoją granicą dłuższą rurę mierzącą 2,5 kilometra. Polacy z kolei poprowadzili rurociąg po dnie Bugu,ale chcieli być sprytniejsi niż Rosjanie i postanowili połączyć dwa w jednym - puścili dnem i wódkę, i tytoń i zapchali rurę papierosami. Instalacja pękła. Jako pierwsze wyciek wytropiły bobry i niestety nadużyły alkoholu. Usłyszano ich głośne śpiewy - Ach jak przyjemnie kołysać się wśród fal! Interweniowała policja. Rurę zarekwirowano, a bobry zatrzymano. Bobry noszą imiona: Tęgogryz, Baliłam, Męciwoda, Brodzisz, Chwalibór, Falisz, Strażybrzeg, Waliolch, Uścigryz, Dzierżynurt ,Trzonodiament i niestety jedna bóbrka, Drzazga.
Ręką własną zapisał Gorczyn.
12:35, quadratus
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 15