- - - - - - - - - - - - Blog dedykowany Władysławowi Zambrzyckiemu, autorowi Oficyny Elerta - - - - - - - - - - - - Zapis rzeczy ciekawych, doświadczonych, w skutkach pod zmysły podpadających, w rozmowach zasłyszanych, na widok wystawionych, takoż myśli filozoficznych, politycznych, nabożnych, z przydatkiem do tejże materii pouczeń rycerskich, jako też sekretów końskich, ludzkich, bydlęcych i ptasich.
Blog > Komentarze do wpisu
Koński balsam

Gorczyn-afrykander uwielbia podsłuchowywać w środkach komunikacji miejskiej i niedawno zdarzyło mu się zapoznać z wrażeniami pewnej pani świeżo po wizycie u „bioenergotego”, jak określiła profesję owej osoby. Pani dzieliła się emocjami z koleżanką i całym autobusem przy okazji, bo głos miała donośny. Jak wyjaśniła, zabieg miał jej między innymi poprawić „paratego jelit” i „ogólną energię”. Co do perystaltyki Gorczyn się nie wypowie, ale energia aż tryskała. Otóż wśród licznych ciekawych informacji pani wyznała też, że zalecono jej  smarowanie końskim balsamem. Gorczyn zastrzygł uszami, po czym przystąpił do poszukiwań internetowych i co się okazało: „Koński balsam” lub „Maść końska” jest szeroko stosowaną maścią ziołową z wyciągami z arniki (jakoby stanowiącej 20% składu) i rozmaitych innych ziół, najwyraźniej wymyśloną przez Szwajcarów do leczenia koni „w czasach, gdy po ulicach jeździły dorożki” (gdzie? w niektórych miejscach jeżdżą do dziś). Potem oszczędni Szwajcarzy sami zaczęli się tym smarować, a w końcu ruszyli na podbój rynków światowych. Skutki gmerania w sieci:

„Na bazie znanej maści dla koni - przeznaczony dla ludzi”

żel z aloesu, olejki: arnikowy, anyżowy, eukaliptusowy, walerianowy, świerkowy, sosnowy, lawendowy, mięty pieprzowej, rozmarynowy, tymiankowy, jałowcowy, cytrynowy oraz wyciąg z owoców kasztanowca”

„nie zawiera żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, tym samym polecany jest również wegetarianom” (mają go jeść czy co??)

"W skład emulsji wchodzą ekstrakty ziołowe pochodzenia naturalnego oraz woda z lodowców, a tajemnica niezwykłej skuteczności oryginalnego końskiego balsamu ziołowego kryje się we właściwych proporcjach składników i odpowiednim ich przygotowaniu, dzięki czemu osiąga się synergię. Synergia polega na tym, że wszystkie składniki razem działają o wiele skuteczniej niż każdy z nich osobno.” (Gorczyn wie, co to synergia, ale czy rzeczywiście woda z lodowców do tego niezbędna?)

Hmmm. Nic nowego pod słońcem. Arnikę znał już Ojciec Hipokrates; lek doskonały, w dodatku w żadną stronę stosowany nie powoduje purgania (patrz: „Kwatera Bożych pomyleńców”)… Wprawdzie święta Hildegarda uważała arnikę za afrodyzjak, a niektórzy polecali ją na moczenie nocne i szok poporodowy, ale pozostali zwykle skupiali się na stosowaniu zewnętrznym i cudownym działaniu na stany zapalne.   

 Natomiast w Bawarii, w wigilię Św. Jana, arnikę wtykano na brzegach pól w celu ochrony przed gradobiciem, a ustawiona w oknie miała chronić przed uderzeniem pioruna.”

Dość o arnice. Gorczyn.

wtorek, 08 kwietnia 2008, afrykander

Polecane wpisy

  • Jeszcze o krowich imionach

    Gorczyn - la brave pigeonke bawiąc z wizytą u Bardzo Bliskiej Rodziny poznał najmłodsze pokolenie krów mieszkające w ich oborze. Na potrzeby onej pisaniny dowie

  • Jak szczeroszwedzki len

    Z podziękowaniem dla Błotowija: Krowy państwa Holgerssonów miały na imię Majros, Gull-Lilja i Stjärna (Selma Lagerlöf „Cudowna podróż”), zaś w tłuma

  • Errata

    Zapowiedziane na 23 czerwca (środa) przedstawienie w Liceum im. Staszica odbędzie się 24 czerwca - w czwartek. Godzina pozostała niezmieniona -10.00.

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2008/04/09 13:37:50
Ja ostatnio "podsłuchałam" rozmowę dwóch Pań, z których jedna opowiadała o swojej wizycie u wróżki... Aż żałowałam, że to tylko 4 przystanki...:P
-
2008/05/26 22:38:49
Z ostatniej chwili. Gorczyn-afrykander odbierał awizo na lokalnej poczcie. W ramach stawania frontem do klienta na półce za panią okienkową moc produktów, w tym podpaski, zeszyty i - UWAGA - oryginalny szwajcarski balsam koński! Tak trzymajcie, decydenci Poczty Polskiej!
-
2014/03/25 15:38:30
DZIĘKUJĘ..fajne Kupiłam w tego sklepa , rewylacja ( tajemnicemaroka) czetałam bardzo ciekawy jest , polecam (.....................).com